طراحی سایت آسا

طراحی سایت ,سئو و دیجیتال مارکتینگ

اهمیت سازگار کردن طراحی سایت با موبایل(ریسپانسیو)

  سارا نصیری

 21/ دسامبر/ 16

  9473

  2

سازگاری وب سایت با انواع دستگا ه ها

امروزه بسیاری از افراد با استفاده از تبلت ها و گوشی های هوشمندشان به جستجو و مطالعه در فضای وب می پردازند و همین موجب شده که امروزه بیشتر مشتریان به دنبال نسخه هایی از وب سایت شان باشند که در گوشی های هوشمند، تبلت، لپتاپ و کامپیوتر شخصی باشند.

طراحی سایت ریسپانسیو یا واکنشگرا به این معنی است که طراحی سایت به گونه ای باشد که در صفحات مختلف و ابزارهای متفاوت، سایت به درستی نمایش داده شود و ساختار سایت دچار مشکل نشود.

همچنین بر اساس گزارشات گوگل، بیشتر جستجوها از طریق دستگاه های گوشی همراه صورت می گیرد. در این میان ویژگی Mobile-friendly  نقش مهمی در جذب بازدیدکنندگان هر وب سایت ایفا می کند.در ادامه به اهمیت آن میپردازیم.

ریسپانسیو شدن توسط گوگل توصیه شده است

امروزه با توجه به میزان بالای جستجو کنندگان موبایلی برای جستجوی وب سایت ها، گوگل به کلیه صاحبان وب سایت ها توصیه می نماید وب سایت خود را به صورت ریسپانسیو طراحی نمایند و سازگاری نمایش وب سایت در موبایل و تبلت را بررسی نمایند . برای طراحی نسخه موبایلی وب سایت سه روش وجود دارد که اولی طراحی سایت ریسپانسیو، دومی طراحی قالب جداگانه با موبایل و سومی طراحی سایت سازگار با موبایل در آدرس جداگانه می باشد که حتی گوگل به مدیران سایت ها توصیه می نماید طراحی سایت ریسپانسیو بهترین روش سازگاری سازی وب سایت با موبایل می باشد.

Bounce Rate کمتر وب سایت

Bounce Rate به میزان درصدی از بازدید کنندگان وب سایت گفته می شود که پس از ورود به وب سایت از آن خارج می شوند که هر چه این درصد کمتر باشد به معنای آن است که وب سایت بهتر عمل می نماید.

وجود نسخه موبایلی وب سایت باعث کاهش Bounce Rate وب سایت می گردد زیر استفاده کاربران موبایلی و تبلتی پس از ورود به وب سایت به راحتی می توانند به گردش خود در سایت ادامه دهند و سایت را مطالعه نمایند حال آنکه در صورتی که وب سایت نسخه موبایلی نداشته باشد و نیاز باشد کاربر بزرگنمایی و اسکرول انجام دهد تا مطالب وب سایت را رویت نماید ممکن است سریعا از سایت خارج گردد زیرا که به راحتی نمی تواند به مطالب وب سایت دسترسی داشته باشد که همین مورد باعث افزایش Bounce Rate وب سایت می گردد.

امروزه Bounce Rate جزو مهترین فاکتورهای موتورهای جستجوی سایت ها است و هر چه وب سایت Bounce Rate کمتری داشته باشد رتبه بهتری در موتورهای جستجو خواهد داشت در نتیجه می بایست برای رونق کسب و کار وب سایت خود در محیط اینترنت Bounce Rate خود را پایین نگاه دارد و طراحی نسخه ریسپانسیو وب سایت یکی از راه های کاهش Bounce Rate می باشد.

انعطاف وب سایت

وب سایت ریسپانسیو خود را در کلیه سایز های مختلف مرورگر صفحه سازگار می نماید و در حقیقت کلیه رزولوشن های صفحه را پشتیبانی می نماید. محتوا و تصاویر با توجه به سایز صفحه سازگار می گردند و کاربر می تواند به راحتی و بدون نیاز به بزرگنمایی و اسکرول صفحه وب سایت را مطالعه نماید.

عوامل رتبه بندی موتورهای جستجو در وب سایت های Mobile-friendly:

عوامل مختلفی در رتبه بندی موتورهای جستجو در برخورد با وب سایت های موبایلی وجود دارند که کمک می کنند تا در نتایج جستجو رتبه بهتری داشته باشید. در ادامه مهم ترین موارد به ترتیب اولویت ذکر شده اند.

قابلیت استفاده:

در گوشی همراه تعامل کاربر با صفحات وب از طریق لمس کردن صورت می گیرد. در این راستا طراحی بهینه منوها و میزان راحتی کاربران در استفاده از گوشی همراه برای حرکت و جستجو در بین صفحات وب سایت از جمله معیارهای مورد نظر در زمینه کاربرپسندی است.

نشانه گذاری Schema.org:

موتورهای جستجو این امکان را فرآهم می کنند تا موقعیت خود را بر اساس اطلاعات جغرافیایی محل، از گوشی همراه هوشمند دریافت کنید. در زمینه کسب و کار خود نیز می توانید وب سایت خود را با استفاده از کد Schema.org نشانه گذاری کنید. این کار به موتورهای جستجو کمک می کند تا تجزیه و تحلیل اطلاعات وب سایت را بسیار ساده تر و موثر تر انجام دهند و به خوبی پاسخگوی نیاز کاربران باشند.

ثبت اطلاعات کسب و کار در گوگل:

گوگل به کاربران اجازه می دهد تا از طریق سرویس Google My Business اطلاعاتی همچون: نوع حرفه، اطلاعات تماس، نقشه و دیگر ویژگی های کسب و کار خود را تکمیل و آنها را در اختیار دیگر کاربران قرار دهید.

اسناد محلی:

سرویس هایی مانند Yext و Moz Local می توانند به شما کمک کنند تا مشخصات کسب و کار خود و اطلاعات NAP(نام، آدرس و تلفن) را به منابع اسناد محلی چند گانه همچون: Yahoo Local و Bing Local اضافه کنید.

لینک ها:

لینک ها هنوز هم مهم هستند! داشتن لینک و فهرست هایی در وب سایت های محلی بسیار کلیدی است و کمک می کند تا در فروشگاه های آنلاین محلی حضوری فعال داشته باشید.

علاوه بر موارد ذکر شده دیگر فاکتورها از جمله محتوای منحصر به فرد نیز در این رتبه بندی موثر است. اگر وب سایت شما رتبه خوبی در جستجوهای معمولی داشته باشد، قطعا بهینه سازی آن جهت نمایش در گوشی های همراه، موقعیت شما را در موتورهای جستجو بسیار بهتر از قبل خواهد کرد.

برچسب‌ها:, ,


مطالب زیر را حتما بخوانید


  1. […] راهنمایی کوتاه برای افزایش سرعت بارگذاری سایت طراحی سا… […]